PEELING
Problemy skórne są często spowodowane zmniejszeniem się zawartości wody i ilości komórek produkujących włókna kolagenowe. Zwiększona produkcja komórek barwnikowych odpowiedzialna jest za powstawanie plam i przebarwień skórnych. Peelingi, penetrując odpowiednie warstwy skóry powodują jej złuszczanie we właściwym poziomie. Na skutek ich działania skóra ulega odmłodzeniu i odnowieniu oraz staje się bardziej nawodniona i elastyczna. Dzięki przebudowie struktury włókien kolagenowych i stymulacji ich produkcji jej napięcie zostaje zwiększone.
Wskazaniami do wykonania peelingu są:
– zmarszczki posłoneczne i mimiczne;
– zaburzenia barwnikowe: melanoderma, przebarwienia pozapalne;
– fotostarzenie, do którego należą: rogowacenie słoneczne i starcze, piegi, przebarwienia słoneczne, plamy, drobne zmarszczki;
– blizny, brodawki płaskie, rozszerzone ujścia gruczołów łojowych i łojotok, trądzik pospolity, blizny po ospie.
Podczas wstępnej konsultacji dobierany jest odpowiedni typ peelingu, zależny od stanu skóry.
Peeling chemiczny ? najbezpieczniej stosować go w obrębie twarzy, gdyż skóra zawiera największą, w stosunku do powierzchni, liczbę gruczołów łojowych dzięki którym charakteryzuje się zdolnością szybkiego gojenia się. Inne okolice ciała, w obrębie których można dokonać zabiegu to: skóra szyi, dekoltu, pleców i dłoni. Największą rodzinę peelingów chemicznych stanowią hydroksykwasy.
Alfa-Hydroksykwasy to związki organiczne pochodzące z naturalnych źródeł np. owoców lub otrzymywane metodą chemiczną, zaliczamy do nich kwas glikolowy, cytrynowy, mlekowy, i inne.
AHA ? zwane kwasami owocowymi, maja wpływ na naskórek, skórę właściwą i mieszki włosowe. Efekt ich działania zależy od rodzaju użytego kwasu, jego stężenia, rodzaju podłoża, czasu ekspozycji i liczby zabiegów, a także stanu skóry przed zabiegiem. Najniższe stężenie kwasów owocowych działa w obrębie warstwy rogowej naskórka ograniczając jego rogowacenie, najwyższe powoduje złuszczenie całego naskórka. Kwasy AHA wpływają pobudzająco na skórę właściwą ? aktywują fibroblasty, zwiększają produkcję włókien elastycznych i kolagenu co poprawia zewnętrzny wygląd skóry i przyspiesza proces gojenia. Efektem ich działania jest także zatrzymywanie wody w organizmie. Właściwości te wykorzystuje się także w leczeniu nadmiernej suchości skóry, brodawek zwykłych i łojotokowych, pozapalnych przebarwień oraz trądziku pospolitego.